HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Warunki przyłącza PSE a udział energi OZE

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A
Warunki przyłącza PSE

     PSE
Operator wydał warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej dla farm wiatrowych o łącznej mocy 13,7 GW, podczas gdy dotychczas powstały farmy wiatrowe o mocy zaledwie 725 MW. Na rozpatrzenie przez operatora czekają jeszcze wnioski na budowę farm o łącznej mocy 52 GW.

Mimo tych imponujących liczb gros projektów nie zostanie zrealizowana, bo ubiegający się o warunki przyłączania robili to tylko po to, aby później je odsprzedać. Proceder ten powinna ograniczyć nowelizacja prawa energetycznego, zgodnie z którą za każdy KW wnioskowanej mocy trzeba będzie zapłacić kaucje w wysokości 30 zł.

Wśród firm, które mocno inwestują się energetyką wiatrową są PGE, RWE, Eneę oraz Tajga Mistral. RWE do 2015 roku planuje uruchomić w Polsce farmy wiatrowe o łącznej mocy 300 MW Na razie firma może pochwalić się jedną zakończoną inwestycją tego typu - farmą o mocy 41MW w okolicach Suwałk.

Enea prowadzi inwestycje w farmy o łącznej mocy 173 MW, kolejne 290 MW jest na etapie analizy rynku i wstępnego projektowania. Firma Tajga Mistral zrealizowała w Polsce projekty wiatrowe o łącznej mocy 130 MW i planuje do końca przyszłego roku uruchomić farmy o mocy 70 MW. Natomiast Polska Grupa Energetyczna planuje do do 2012 r. wydać na energetykę wiatrową około 8,1 mld zł.R E K L A M A


Udział energii OZE


    
Udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE) w krajowej produkcji energii elektrycznej w latach 2006-2009 wzrósł o ponad 3% i obecnie wynosi ponad 6% produkcji energii elektrycznej netto. Prym zdecydowanie wiedzie energetyka wiatrowa, która w latach 2008 - 2009 odnotowała 40% wzrost mocy zainstalowanej.

Do tak dynamicznego rozwoju rynku przyczyniła się dostępność dodatkowych źródeł finansowania OZE w Polsce oraz napływ inwestorów zagranicznych zachęconych wysoką ceną za świadectwo wytworzenia 1 MWh zielonej energii. W październiku 2009 roku w Mieleszynie została oficjalnie otwarta największa elektrownia wiatrowa w Polsce o łącznej mocy 120MW. Inwestorem jest firma Neolica Polska Sp. z o.o., należąca do grupy Energias de Portugal (EDP).

To właśnie firmy z kapitałem zagranicznym najchętniej inwestują w takie kraje jak Polska, gdzie cena za świadectwo wytworzenia 1 MWh energii odnawialnej jest jedną z wyższych w Europie. Zgodnie z danymi URE, w 2009 roku cena energii elektrycznej ze źrodeł odnawialnych wynosiła 155,44 zł/MWh, a wysokość opłaty zastępczej 258, 89 zł/MWh. Daje to sumę gwarantowanych przychodów w wysokości 414,33 zł za każdą wytworzoną megawatogodzinę i jest znaczącą zachętą dla inwestorów.

Znaczący udział na rynku OZE mieli dotychczas spekulanci, którzy rezerwując moce przyłączeniowe eliminowali z gry realnych inwestorów. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest wprowadzenie opłaty za rezerwację mocy przyłączeniowej w wysokości 30 PLN za każdy kW.
R E K L A M A

   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 5+3=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2019 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.