HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biblioteka - Artykuły - strona 5

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

Uprawnienia do emisji CO2 a ceny energii w Polsce

Aukcje uprawnień do emisji CO2 nie podniosą znacząco cen energii elektrycznej w Polsce.


Wbrew powszechnym obawom, wprowadzenie w pełni aukcyjnego systemu alokacji uprawnień do emisji w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (ETS) od roku 2013, nie będzie miało znaczącego wpływu na ceny energii – twierdzą autorzy raportu wykonanego przez New Carbon Finance na zlecenie WWF.

Zahamowanie coraz szybciej postępujących zmian klimatu wymaga już w tej chwili podjęcia coraz bardziej radykalnych działań zwłaszcza w odniesieniu do przemysłu ciężkiego i energetyki. Jednym z narzędzi które powinny doprowadzić do znaczącej redukcji emisji CO2 w Europie jest propozycja Komisji Europejska stuprocentowo aukcyjnego systemu rozdziału uprawnień do emisji CO2 wprowadzanego za 4 lata w ramach ETS. To rozwiązanie ma na celu poprawienie skuteczności oczekiwanej redukcji CO2, a tym samym efektywniejszą walkę z globalnym ociepleniem.

R E K L A M ARaport pt. Wpływ systemu aukcyjnego na ceny energii elektrycznej w Europie po roku 2012 bada tendencje zmian cen elektryczności w Czechach, Niemczech, na Węgrzech oraz w Polsce, wykazując, że wprowadzenie rozdziału uprawnień do emisji CO2 na zasadzie aukcji nie odbije się znacząco na cenach energii
Autorzy raportu wykazują, że na liberalnych, konkurencyjnych rynkach, takich jak rynek niemiecki, producenci energii już włączyli koszt paliwa i cenę uprawnień do emisji w ceny energii, niezależnie od tego, czy uprawnienia były darmowe, kupowane, czy były przedmiotem aukcji.

W odniesieniu do Czech, Niemiec, Węgier i Polski raport wykazuje, że wprowadzenie obecnie proponowanych ram regulacyjnych wykaże pewne wzrosty cen, związane ze sprzedażą pozwoleń na aukcjach, ale będą one znacząco niższe niż przewiduje m.in. polski rząd i przemysł. Obecnie przedstawiany przez spółki energetyczne jest czarny scenariusz 100%, a nawet 300% wzrostu cen energii, tymczasem według renomowanej firmy konsultingowej New Carbon Finance ceny energii ze względu na 100%-owy rozdział aukcyjny wzrosną co najwyżej o 28%. Taki wzrost cen mógłby być w całości zrekompensowany z dodatkowych zysków jakie będą wpływać do budżetu ze sprzedaży uprawnień na aukcjach. 

R E K L A M AKiedy pozwolenia są dystrybuowane za darmo, tak jak to miało miejsce w fazie pierwszej EU ETS (2005-2007) i nadal ma miejsce w przypadku większości pozwoleń w fazie drugiej (2008-2012), bezpłatny rozdział uprawnień do emisji CO2 owocuje nadmiernymi i nieuzasadnionymi zyskami producentów energii. Dzięki temu dostawcy energii w Niemczech osiągną do roku 2012 zysk przekraczający 34 miliardy euro.


Ceny energii w Polsce, gdzie rynek energii elektrycznej został uwolniony w 2007 r., w podobny sposób odzwierciedlają przenoszenie kosztów emisji dwutlenku węgla na konsumentów, mimo że producenci energii otrzymują pozwolenia za darmo.


Darmowy rozdział uprawnień czy aukcje? W rzeczywistości będzie to raczej pytanie - kierowanie pieniędzy do portfeli spółek energetycznych czy przeznaczenie ich na politykę klimatyczną w Europie i krajach rozwijających się? – mówi Wojciech Stępniewski, kierownik projektu Klimat i energia w WWF Polska.


Opracowanie wykazało także inne korzyści z aukcji, między innymi oszczędność czasu, wysiłku, uniknięcie wykorzystywania ewentualnych luk prawnych, zawiłości administracyjnych i potencjalnych błędów jakie grożą w przypadku odgórnego rozdziału uprawnień. Ponadto dalsza darmowa alokacja pozwoleń na emisję nie stanowi realnej zachęty dla przedsiębiorców do inwestycji w redukcję emisji CO2.


Unijne emisje z instalacji węglowych wciąż stanowią ponad 20% emisji gazów cieplarnianych w Europie (w Polsce ponad 92%), przy czym państwa będące przedmiotem analizy cechuje największy udział elektryczności wytwarzanej z węgla.

Więcej informacji:

Wojciech Stępniewski, Kierownik projektu „Klimat i energia”, WWF Polska, email: wstepniewski@wwf.pl, tel. 0602-381-962, 022 849-84-69 wew.107

Agnieszka Sznyk, Specjalista ds. komunikacji, WWF Polska, email: asznyk@wwf.pl, tel. 0606-373-466, 022 849-84-69 wew.108
   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 3+6=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2019 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.