HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biblioteka - Artykuły - strona 5

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

Teraz albo nigdy - Greenpeace wzywa rządzących do powagi i działania

Czy spojrzymy w oczy naszych dzieci i przyznamy, że mięliśmy możliwości, ale zabrakło nam odwagi? Mięliśmy technologię, ale zabrakło nam wizji?

    Greenpeace domaga się od rządzących zgromadzonych na konferencji klimatycznej ONZ w Poznaniu podjęcia konkretnych i zdecydowanych działań w celu uniknięcia  katastrofalnych skutków zmian klimatu.

Z okazji rozpoczęcia rozmów Greenpeace odsłonił 3-metrową rzeźbę(1) zatytułowaną  „Planeta Ziemia: punkt zwrotny”. Przedstawia ona delikatną kulę ziemską, której zagraża symboliczna „fala” dwutlenku węgla. Fala wykonana jest z węgla i drewna, co symbolizować ma dwa najpoważniejsze źródła emisji CO2 – spalanie węgla i destrukcję lasów. Przy wejściu na teren konferencji rzeźba przypominać będzie negocjatorom, że na poznańskim szczycie gra toczy się o najwyższą stawkę.

R E K L A M A


„Skutki zmian klimatu są już poważniejsze niż przewidywali naukowcy,“ powiedziała Stephanie Tunmore z Greenpeace International. „Tymczasem w negocjacjach wciąż brak jest przywództwa i determinacji. Rządy niektórych krajów zachowują się tak, jakby nie dostrzegały powagi sytuacji. A ta jest jednoznaczna: aby uniknąć ogromnych kosztów przyspieszających zmian klimatu świat musi odejść od węgla i przestać niszczyć lasy. W przeciwnym razie zaleje nas „tsunami” wywołane globalnym ociepleniem.”

W ubiegłym roku, po ogłoszeniu przez naukowców szokującego raportu(2), opisującego smutną przyszłość spowodowaną zmianami klimatu, przedstawiciele rządów zgromadzeni na konferencji ONZ na Bali zobowiązali się do osiągnięcia porozumienia w kwestii ochrony klimatu do czasu spotkania w Kopenhadze w grudniu 2009 roku. 

Minął rok, światowe emisje gazów cieplarnianych wciąż rosną, a skala topnienia pokrywy lodowej na Arktyce i Antarktyce przekroczyła najczarniejsze scenariusze naukowców. Tymczasem porozumienia wciąż nie ma. W rezultacie zagrożone jest życie milionów ludzi i istnienie wielu gatunków roślin i zwierząt, a całemu światu grożą druzgocące konsekwencje ekonomicznie.

Maciej Muskat, dyrektor Greenpeace w Polsce, powiedział: „Konferencja w Poznaniu oznacza półmetek procesu, który ma doprowadzić do nowego porozumienia dającego  nam i naszym dzieciom szansę na przetrwanie. Dalsza zwłoka ze strony polityków oznaczałaby skandaliczną nieodpowiedzialność  - nie ma już na nią miejsca.”

R E K L A M A


Muskat zaznaczył, że kryzys finansowy nie może być traktowany jako wymówka dla braku działań. „Obecny kryzys jest niczym w porównaniu z gigantycznymi kosztami, jakie poniesiemy z powodu zmian klimatu. Drogą wyjścia z kryzysu jest przestawienie globalnej gospodarki na czystą energię i oszczędność. Tylko w ten sposób możemy uchronić się przed kosztami, które już płacimy, choć nie wszyscy chcą to dostrzegać.” 

Greenpeace podkreśla, że za rok w Kopenhadze musi dojść do podpisania umowy, na mocy której emisje gazów cieplarnianych do 2015 roku przestaną rosnąć, a potem zaczną gwałtownie spadać.

W Poznaniu rządzący muszą zaakceptować:
wizję działań, która zgodna jest z wymaganiami nauki (światowe emisje gazów cieplarnianych muszą przestać rosnąć do 2015 roku);
wstępny tekst porozumienia, by móc zacząć negocjacje w marcu 2009 r.; 
szczegółowy plan negocjacji aż do ich zakończenia w Kopenhadze w grudniu 2009 r.;
kraje rozwinięte muszą zaakceptować określone przez IPCC ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, sięgające od 25 do 40% do roku 2020.

Blogi i informacje nt. negocjacji w Poznaniu dostępne na stronie:  http://www.greenpeace.org/kyoto

Udostępniamy zdjęcia i materiały video.

Kontakt:

Greenpeace Poland

Magdalena Zowsik – koordynatorka kampanii klimatyczno-energetycznej Greenpeace; tel: 513 172 537; magdalena.zowsik@greenpeace.pl

Ewa Jakubowska rzeczniczka prasowa; tel: 513 172 538; ewa.jakubowska@greenpeace.pl

Maciej Muskat – dyrektor Greenpeace Polska; tel: 509 058 651; maciej.muskat@greenpeace.pl

Greenpeace International:
Cindy Baxter +48 798 626 771,
Greg McNevin, (photo/video) +48 696 719 392

Przypisy:
20% globalnych emisji CO2 pochodzi z wypalania i wycinki lasów tropikalnych. Ponad 30% tych emisji pochodzi ze spalania węgla. 
Czwarty Raport Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu, ogłoszony w listopadzie 2007: http://www.ipcc.ch
   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 4+8=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2019 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.