HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biblioteka - Artykuły - strona 6

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A
ELEKTROWNIA WODNA przy zaporze
Inwestor stara się o dofinansowanie części inwestycji ze źródeł unijnych.


     Przy rzeszowskiej zaporze na Wisłoku, w miejscu gdzie powstanie elektrownia wodna, wmurowano w czerwcu kamień węgielny.

Elektrownia wodna powinna być gotowa na początku przyszłego roku - mówi Prezes firmy ESI Ryszard Fabczak, która na tę inwestycję wyłoży 12 mln zł.

Prąd popłynie z niej już na początku 2010 r. Energię wyprodukowaną w małej elektrowni wodnej w Rzeszowie (zakładana średnia roczna produkcja to 3000 MWh). Wytworzona energia elektryczna będzie sprzedawana przedsiębiorstwom energetycznym, sprzedawane będą również świadectwa pochodzenia tzw zielone certyfikaty.


R E K L A M A
Jednym z wymogów jest budowa na prawym brzegu Wisłoka nowoczesnej przepławki dla ryb o długości 150 m. To od niej rozpocznie się cała inwestycja. Źle zaprojektowana i działająca przepławka jest wielkim zagrożeniem dla swobodnego wędrowania populacji ryb. Przepławka zastąpi starą konstrukcję, która zostanie wyburzona. Jak powiedział podczas uroczystości przedstawiciel inwestora - Krzysztof Kowalski, przepławka będzie zarazem atrakcją turystyczną. Z mostów nad nią będzie może oglądać przeprawę ryb w górę Wisłoka. Będzie składać się z komór wyłożonych kamieniem.

 


Pomoc unijna dla proekologicznych inwestycji

Inwestor stara się o dofinansowanie części inwestycji ze źródeł unijnych. Unia Europejska stawia teraz na „zieloną energię”, dlatego wszelkie projekty pro-ekologiczne są dla administracji priorytetem. Z tego powodu inwestycja – zarówno przepławka jak i sama elektrownia – będą dofinansowane z dotacji unijnych. Elektrownia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego w ramach osi priorytetowej I - Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka : Działanie 1.1 – Wsparcie kapitałowe przedsiębiorczości, a przepławka z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013” działanie 3.2 ochrona i rozwój fauny i flory wodnej, koszt przepławki to ok 3 mln PLN. Firmą która przygotowuje wnioseki, biznes plan oraz dokumentacje jest firma doradcza Management & Consulting Group. Firma ta specjalizuje się w projektach innowacyjnych i środowiskowych, szczególnie w dziedzinie odnawialnych źródeł energii - wg ekspertów Management & Consulting Group szanse na pozyskanie unijnych funduszy są bardzo duże. Z RPO Podkarpackiego liczymy, że projekt uzyska 70% zwrotu kosztów inwestycji – mówi Maciej Noskowiak konsultant z ramienia MCG - natomiast poziom wsparcia przepławki to 100%.

Zdaniem prezesa ESI Ryszarda Fabczaka, elektrownia w Rzeszowie będzie modelowym rozwiązaniem dla takich inwestycji w kraju, ponieważ nie będzie miała najmniejszego negatywnego wpływu na środowisko i spełni wszystkie normy w tym zakresie.

Skorzystają Rzeszowianie


Na budowie elektrowni zyskają również mieszkańcy Rzeszowa. Władze Rzeszowa porozumiały się z inwestorem, który będzie współfinansował koszty budowy przejścia podziemnego biegnącego przez zaporę - połączy ono deptaki położone nad rzeką. Koszt budowy przejścia to ok. 1,5 mln zł. Przewidujemy, że tunel powstanie również w przyszłym roku – mówi prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

 

R E K L A M AESI jest spółką inwestycyjną; działa od 2002 r. Została powołana w celu realizacji inwestycji polegającej na budowie i późniejszej eksploatacji elektrowni w Rzeszowie.

Management & Consulting Group jest firmą doradczą istniejącą od 1995 roku. Od 2002 roku specjalizuje się w pozyskiwaniu funduszy unijnych dla dużych i średnich firm; MCG świadczy usługi interim management dla projektu MEW firmy ESI.

http://www.mcgroup.eu/

   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 7+4=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2019 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.