HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biblioteka - Artykuły - strona 6

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A
Dieta wegetariańska – dieta przyszłości?
Wokół diety wegetariańskiej narosło w naszym kraju wiele mitów.
 

     Jej przeciwnicy wskazują, że niesie za sobą ryzyko niedowitaminizowania i skazuje organizm na poważne w konsekwencjach braki odżywcze. Zwolennicy powtarzają, że to najzdrowszy sposób odżywiania ze wszystkich możliwych. Gdzie leży prawda?

 

            Dietetycy i naukowcy są w tej kwestii zgodni: dla prawidłowego funkcjonowania organizmu istotne jest nie tyle jakie pokarmy spożywamy, ale czy zawarte w nich witaminy i mikroelementy pokrywają dzienne zapotrzebowanie człowieka na wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Oczywiście twierdzenie to jest o tyle prawdziwe, o ile sięgamy po produkty najlepszej jakości – faszerowany za młodu sterydami kurczak z promocji w hipermarkecie, nawet z wieloskładnikową sałatką ze świeżych warzyw, która dostarczy nam niezbędnych witamin, nigdy nie dorówna cieciorce w pomidorach z uprawy ekologicznej, podanej z brązowym ryżem i mizerią.

R E K L A M A
Żyjemy w czasach żywności przetworzonej, genetycznie modyfikowanej, ulepszanej nieustannie glutaminianem sodu i innymi substancjami chemicznymi. Nie czytamy etykiet i rzadko poświęcamy choćby chwilę na zastanowienie, co tak naprawdę znajduje się w produktach, które codziennie wybieramy dla siebie i swojej rodziny. W tym znaczeniu wegetarianizm z pewnością można uznać za najzdrowszą z możliwych diet. Należy bowiem pamiętać, że nie chodzi jedynie o proste utożsamianie tego sposobu odżywiania z rezygnacją z mięsa, ale o pewien styl życia i poziom świadomości żywieniowej. Jak wyjaśnia lek. med. Grażyna Kuczek, konsultant marki Primavika, specjalizującej się w produktach kuchni wegetariańskiej:

            Prawidłowo prowadzona dieta wegetariańska jest najzdrowsza. W pokarmach zwierzęcych nie istnieją praktycznie żadne składniki odżywcze, które nie występowałyby w lepszej formie w produktach roślinnych. Wegetariański sposób odżywiania dostarcza pełnowartościowego białka, węglowodanów, najlepszych tłuszczy, bo nienasyconych i wolnych od cholesterolu. Zawiera także obfitość witamin, minerałów, błonnik pokarmowy oraz niezliczone związki fitochemiczne o przeróżnym dobroczynnym działaniu na organizm.

 Dobrze zaplanowana dieta wegetariańska nie tylko spełnia zapotrzebowania żywieniowe, ale również zapewnia korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu wielu chorób. Istnieje obecnie dużo dowodów na to, że nieprzetwarzana dieta roślinna chroni serce, kości, nerki i mózg. A do tego duża dostępność różnorodnych produktów roślinnych czyni ją ciekawą, kolorową, smaczną i prostą w stosowaniu. I trudno się dziwić, że sięga po nią coraz więcej osób świadomych wszelkich korzyści, jakie przynosi.


            Aby dostarczać organizmowi wszystkich niezbędnych składników, musimy nauczyć się urozmaiconej kuchni. Pasta z soczewicy, czy bezmięsne pulpeciki, odpowiednio przygotowane niczym nie ustępują ani w walorach smakowych, ani odżywczych, klasycznym daniom kuchni polskiej. Na szczęście, współczesny rynek dostarcza nam całą gamę produktów wegetariańskich, które okazują się niezwykle przydatne osobom, które chcą zrezygnować z mięsa, nie mają jednak wystarczająco dużo czasu, aby codziennie przygotowywać odpowiedni jarski posiłek.

R E K L A M A
Po wieloletnim królowaniu soi, jako podstawowego składnika gotowych produktów bezmięsnych, dostrzegać zaczęto także inne składniki, idealnie sprawdzające się jako baza. Jednym z nich jest ciecierzyca, zwana także cieciorką. Zawiera ona 25% białka o korzystnym składzie aminokwasowym, dlatego może z powodzeniem zastępować mięso. Wykorzystuje ją np. firma Primavika do produkcji pasztetów wegetariańskich – niezwykle sycących i zdrowych.

            Jak widać, wegetarianizm nie oznacza rezygnacji z tak lubianych przez Polaków kotletów, pasztetów, a nawet pulpetów. Smak ich bezmięsnych odpowiedników jest równie atrakcyjny, a korzyści dla organizmu – nieocenione!
Lek. med. Grażyna Kuczek   WASZYM ZDANIEM

autor: http://mocinternetu-wichura327.blogspot.com/ (31.03.2012, 13:27:54)
Witam Nie jestem przeciwnikiem wegetarianizmu ale wydaje mi się że organizm ludzki potrzebuje także produkty pochodzenia zwierzęcego,choć co ludzie to i poglądy. Przejście na produkty roślinne może tak ale zdrowe ekologicznie nie jest takie proste w obecnych przynajmniej polskich realiach , nie zaleza bezpośrednio od stanu świadomości ale od zasobności naszych portfelów a te niestety nam chudną. Chudną nie tylko klientom ale tez producentom a niestety produkcja ekologiczna jest droga i pracochłonna i do tego coraz droższe badania, atesty więc powiedzmy sobie prawdę mało osób kupi kalafiorka po 6 zł od producenta tylko pójdzie do supermarkietu i kupi go za 2 zł bo markiety w Polsce mają luksusowe warunki rozwoju z obniżonymi podatkami . Następna sprawa to sprzedaż zdrowej żywności której powinien dokonać sam producent gdyż tylko jemu będzie zależało na jakości tych produktów bo będzie warunkiem utrzymania na rynku ale znając nasze przepisy to znajdą się dodatkowe bariery które pochłoną dodatkowe koszty . Handel zrobi wszystko ale dla pieniędzy nie dla jakości bo w przeszłosci już bylo sporo afer markietowych z poprawianiem wyglądu produktów spożywczych. Podsumowując temat dotyczący zdrowia Polaków to zdrowa żywność i swiadomość o niej przekazywana przez media to prawie jak dodatkowa zapalka do ogniska chorób nerwicowych jakie się w tym Kraju szerzą od pogarszającego sie komfortu życia niestety coraz wiekszej grupy ludzi (BO chciałbym ale mnie na to nie stać)

Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 9+2=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2019 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.