HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRAistota złaNowe Niebo i ZiemiaKonstytucja III TYSIĄCLECIADom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzieńPolskiNarod.pl
BibliotekaUzdrowiska InnowacjePRZEBUDZENIE LUDZKOŚCIInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeuropePolska
 
 
 

Biblioteka - Gigawat Energia

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

Promienie słoneczne
Jeszcze czystsza stacja benzynowa?

Logo zgodne z... feng-shui

Piotr Ginalski

 

Każdej minuty Słońce dostarcza Ziemi i jej mieszkańcom ogromne ilości energii - jak wielkie - trudno sobie wyobrazić. Wyliczenia dowodzą, że promienie słoneczne padające tylko w ciągu jednej doby na Ziemię dostarczają tyle energii, ile cała ludzkość byłaby w stanie zużyć w przeciągu 27 lat!

Wykorzystanie tego źródła energii, choćby w niewielkim stopniu, to ogromne wyzwanie dla ludzi i dostępnych im technologii. Jak na razie udaje się to niewielu. Ciekawe przykłady zastosowania energii słonecznej możemy zobaczyć już od stycznia na stacjach BP.

R E K L A M A


Jedną z firm zajmujących się praktycznym wykorzystaniem energii słonecznej jest światowy lider tej części rynku energetycznego – firma BP Solarex. Powstała ona w kwietniu 1999 roku w wyniku połączenia dwóch firm działających w tym obszarze: BP Solar i Solarex; tym samym stała się największym przedsiębiorstwem oferującym kompleksowe rozwiązania dla pozyskania energii słonecznej. Firma ta jest niezaprzeczalnym liderem technologii słonecznych – posiada 20-procentowy udział w globalnym rynku. W 2001 roku wytworzyła ona 40 MW energii, przy czym aż 3,5 MW pochodziło z 50 000 paneli słonecznych umieszczonych na niemal 200 stacjach BP na całym świecie.

BP Solarex określa się jako firma, która dokonała pewnego przełomu - przeniosła technologię wykorzystania energii słonecznej z wymiaru przestrzeni kosmicznej do coraz powszechniejszego wykorzystania w życiu codziennym. Baterie słoneczne możemy obecnie zobaczyć nie tylko w muzeum techniki – coraz częściej pokrywają dachy domów, szkół czy nawet fasady nowoczesnych budynków inteligentnych (Norwegian University of Science & Technology w Trondheim). Wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli przyzwyczaić się do coraz częstszego ich zastosowania.

Najlepszym zobrazowaniem tego stwierdzenia jest sztandarowy produkt koncernu BP – panele słoneczne na własnych stacjach benzynowych. To nie tylko efekt czysto handlowych zależności pomiędzy spółkami firmy macierzystej, ale przede wszystkim element nowej strategii odnowionego koncernu.

Z początkiem 2001 roku ogłoszono, oprócz zmiany logo i marki firmy, nową globalną strategię BP. U jej podstaw leży koncepcja długofalowej odpowiedzialności za środowisko, dynamiczny rozwój i właściwą jakość produktów. Zwiększony nacisk na tematykę środowiska widać już na pierwszy rzut oka w samym nowym logo. Helios – zielonożółte słonko, zaprojektowane zgodnie z zasadami feng-shui, wita klientów stacji benzynowych nie tylko ciepłem i świeżością Słońca, ale także ekologiczną zielenią symbolizującą odpowiedzialność za otoczenie. To już coś więcej niż tylko stacja benzynowa... to także mała elektrownia słoneczna.

Zgodnie z globalnym projektem, o obiecującej nazwie Sunflower, nowe a także przebudowywane stacje BP – pod nową marką BP Connect - mają być częściowo zasilane przez panele słoneczne umieszczone na dachach ich zabudowań. Pierwszy etap zakłada powstanie 200 „zasilanych słonecznie” stacji w 10 różnych krajach świata - Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Austrii, Australii, Niemczech, Japonii, Portugalii, Hiszpanii, Szwajcarii oraz w Polsce.

Ekologiczna strategia firmy mająca na celu systematyczną redukcję zanieczyszczeń powodowanych przez stacje benzynowe oraz zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z tradycyjnych źródeł, zakłada, że nowe stacje zasilane będą częściowo przez panele słoneczne, które stanowić będą równocześnie estetyczne sklepienie nad dystrybutorami. Celem tych innowacji jest nie tylko zmiana źródła zasilania na trwałe i w pełni odnawialne, ale także znaczne ograniczenie emisji substancji szkodliwych dla środowiska (dwutlenek węgla).

Energia słoneczna ma same zalety – jest odnawialna, niezawodna, czysta, a jej przetwarzaniu nie towarzyszy powstawanie szkodliwych substancji, gazów czy chociażby odpadów. Technologia ta jest czysta, cicha, nieskomplikowana w obsłudze, a koszty jej pozyskiwania wykazują tendencję spadkową. Jest jedno ograniczenie – można ją pozyskać tylko tam, gdzie chociaż trochę świeci słońce... A w Polsce świeci wystarczająco.

15 stycznia 2002 roku w Warszawie otwarto nową stację benzynową BP Connect. Mieści się ona na rogu ulicy Puławskiej i Lelka. Jest to pierwsza w Polsce wybudowana od podstaw według nowej koncepcji stacja BP Connect. Stacja jest zasilana przy użyciu energii generowanej przez solary (wcześniej, również w stolicy uruchomiono instalację testową mającą za zadanie sprawdzenie i prezentację możliwości paneli słonecznych w naszej szerokości geograficznej).

R E K L A M A


Na stacji zainstalowano najnowsze solary BP typu Power View. Pozwalają na przenikanie światła dziennego, tak więc powierzchnia pod wiatą nie wymaga dodatkowego oświetlenia, jak miało to miejsce w przypadku wcześniejszego modelu. Niestandardowe zadaszenie tworzą nie tylko panele, które budzą zdziwienie klientów, ale także sam kształt nowej wiaty typu Harmony (wycinek pobocznicy walca).

„Mała elektrownia” na zadaszeniu stacji zbudowana jest z 434 małych fotowoltaicznych paneli słonecznych, które bezpośrednio przekształcają promienie słoneczne w elektryczność. Zajmując powierzchnię blisko 200 m kw., mogą wytworzyć nawet 15 kW energii na godzinę. Jest to ilość pokrywająca około 15% średniodobowego zapotrzebowania stacji na energię elektryczną. Jednocześnie panele nie emitują szkodliwych gazów i innych substancji, a co za tym idzie - każda taka stacja odciąża rocznie nasze środowisko o około 1560 kg dwutlenku węgla. Co ciekawe, za każdym razem, kiedy korzystamy ze stacji BP Connect możemy sprawdzić na wyświetlaczu umieszczonym na zewnątrz sklepu jaka część energii zasilającej stację w danym momencie pochodzi ze Słońca.

W listopadzie 2001 roku BP Solarex podjął decyzję o wybudowaniu technologicznie nowej, na razie modelowej - przyjaznej stacji benzynowej w Hornchurch w Essex na terenie Wielkiej Brytanii. Ma to być „najbardziej przyjazna dla środowiska stacja koncernu”. 50% jej energii pochodzić ma z odnawialnych źródeł, a zastosowanie znajdą tu - obok baterii słonecznych - także trzy turbiny wiatrowe. Nowe technologie nie ograniczają się w tym przypadku wyłącznie do pozyskiwania energii, ale również ograniczają jej zużycie o 25%, poprzez zastosowanie specjalnego systemu schładzania. Na tej samej stacji wprowadzono popularny wśród brytyjskich ekologów program odzyskiwania zużytej wody oraz zbierania deszczówki, a następnie ich oczyszczania i przeznaczania do celów gospodarczych.

 
   WASZYM ZDANIEM

autor: Marek G (22.12.2008, 21:44:29)
Artykuł jak i cała strona są bardzo ciekawe ale na miły Bóg - jednostką energii jest kWh (kilowatogodzina) a nie kW (kilowat) - nie piszcie zatem że: "panele (...) mogą wytworzyć nawet 15 kW energii ...."

Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 1+0=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  Monitor  Wolne  Niezależna  3obieg  Siec118  Db.org.pl  Pod prąd  Wolontariat  Davidicke  Alexjones  Infowars  DB  Centerko  VM  ic  eko-cel  prison  Thrive  T2  Pod  Wolna  N  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2018 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.