HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biblioteka - Artykuły - strona 4

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

Energetyka - elektrownie - Brudna Trzydziestka

 
     Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF przedstawia ranking europejskich elektrowni, które najbardziej zanieczyszczają klimat, emitując największe ilości dwutlenku węgla.
 
     Na liście 30 elektrowni wymienionych w raporcie „Dirty Thirty” (Brudna Trzydziestka) znalazły się aż cztery polskie zakłady. 
30 elektrowni ujętych w raporcie wyemitowało łącznie w 2006 roku 393 milionów ton CO2, co stanowi aż 10% wszystkich emisji tego gazu w Europie! Tytuł „najbrudniejszych” zakładów w tym roku trafia do dwóch greckich elektrowni Agios Dimitrios i Kardia (których właścicielem jest firma DEH). Trzecie miejsce przypada elektrowni w Niederaussem w Niemczech (należącej do koncernu RWE).
 
Większość elektrownii z “brudnej trzydziestki” jest zlokalizowana w Niemczech i Wielkiej Brytanii (po 10 zakładów). Trzecie miejsce zajmuje Polska z czterema instalacjami. Właścicielami większości zakładów z listy są koncerny: RWE (Niemcy), Vattenfall (Szwecja), EDF (Francja) i E.ON (Niemcy).
 
R E K L A M A


 
Wszystkie najbrudniejsze elektrownie Europy produkują energię z węgla, z czego pierwsza dziesiątka bazuje na węglu brunatnym. Polskie elektrownie figurujące na tej niechlubnej liście to: BOT Elektrownia Turów, BOT Elektrownia Bełchatów, Elektrownia „Rybnik” i Elektrownia „Kozienice”. Zajmują one odpowiednio 8, 11, 18 i 19 miejsce. W zeszłorocznym rankingu polskie zakłady plasowały się na gorszych pozycjach, co jest pozytywnym sygnałem. 
 
Celem raportu jest pokazanie, że można produkować energię elektryczną, przy mniejszej emisyjności CO2. Ranking powstał przy użyciu danych zawartych w Europejskim Rejestrze Uprawnień do Emisji CITL  (http://ec.europa.eu/environment/climat/emission/citl_en.htm) będących w posiadaniu Komisji Europejskiej.
 
WWF wziął pod uwagę roczne emisje w elektrowniach w poszczególnych krajach członkowskich (ujęte w milionach ton CO2 na rok) i uszeregował 30 największych zakładów pod względem ich emisyjności, czyli relatywnej ilości emisji dwutlenku węgla na jednostkę wyprodukowanej energii elektrycznej (gramy CO2 na wyprodukowaną kilowatogodzinę).
 
R E K L A M A


 
Polska powinna zdecydowanie przyspieszyć inwestycje w dziedzinie energetyki odnawialnej i wzrostu efektywności produkcji energii z paliw kopalnych – powiedział Wojciech Stępniewski, kierownik projektu „Klimat i energia” w WWF Polska. Jest to konieczne, aby sprostać powziętym na Radzie Europejskiej w marcu br. zobowiązaniom, by do roku 2020 obniżyć europejską emisję CO2 o 20%, a także zwiększyć stopień wykorzystania źródeł odnawialnych tj. wiatru, biomasy, słońca i energii geotermalnej do 20% całej produkcji energii w UE .  
 
Jednym z narzędzi obniżania emisyjności produkcji energii elektrycznej jest Europejski System Handlu uprawnieniami do emisji. W tym systemie każda tona CO2 ma swoją cenę rynkową. Wysoka emisyjność produkcji energii powoduje wyższe koszty działalności i mniejszą konkurencyjność danego zakładu.  Rygorystyczny system handlu powinien doprowadzić do sytuacji, że sektor energetyczny będzie stopniowo wycofywał się z „najbrudniejszych” źródeł energii tj. węgla kamiennego i brunatnego.
 
Europejski Rejestr Uprawnień do Emisji CITL:  http://ec.europa.eu/environment/climat/emission/citl_en.htm.
 
 
Więcej informacji:

Wojciech Stępniewski, kierownik projektu „Klimat i energia”, WWF Polska, email: wstepniewski@wwf.pl, tel. 0602-381-962, 022 849-84-69 wew.205

Anna Piekut, Specjalista ds. kontaktów z mediami, WWF Polska, email: apiekut@wwf.pl, tel. 0608-322-153, 022 849-84-69 wew.121   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 3+5=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2019 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.