HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biblioteka - Artykuły - strona 5

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

 

Europejczycy żyją ponad stan,

 

wpędzając Ziemię w dług ekologiczny

Według najnowszego raportu WWF, międzynarodowej organizacji ekologicznej, rosnąca siła gospodarcza krajów Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 30 lat podwoiła presję na zasoby naturalne naszej planety.

Pomimo rozwoju nowych technologii, parcie na środowisko rośnie w znacznie szybszym tempie niż liczba mieszkańców Unii. W efekcie oznacza to coraz większy deficyt zasobów naturalnych dla całego świata. Tych zasobów może dla przyszłych pokoleń w końcu po prostu zabraknąć.

Dzisiaj Europa żyje ponad stan. – mówi Ireneusz Chojnacki Dyrektor WWF Polska. Jeśli reszta świata zacznie korzystać z zasobów Ziemi tak jak mieszkańcy UE będziemy potrzebować aż 2,6 planet, by zaspokoić nasze potrzeby konsumpcyjne.

W najnowszym raporcie Europa 2007 – Produkt Krajowy Brutto i ślad ekologiczny, WWF porównał kraje Unii Europejskiej od 1971 roku w trzech kluczowych obszarach: tzn. wzrostu gospodarczego mierzonego przez PKB, presji na zasoby naturalne mierzonej przez ślad ekologiczny ludzkości oraz wskaźnik rozwoju społecznego ONZ opisujący efekty w zakresie społeczno-gospodarczego rozwoju poszczególnych krajów (HDI).

To co dziś określamy jako „rozwój” jest w dalszym ciągu bardzo dalekie od europejskiego i światowego celu rozwoju zrównoważonego. – mówi Ireneusz Chojnacki. Bez swego rodzaju „księgowania” naturalnych zasobów, nasz deficyt ekologiczny będzie się tylko pogłębiał. To jest tak jakbyśmy wydawali pieniądze bez zdawania sobie sprawy, że likwidujemy kapitał naszej planety.

W roku 2003 ślad ekologiczny UE wyniósł 2,26 miliarda globalnych hektarów (gha), co stanowi 4,7 globalnego hektara na osobę.

W tym samym czasie całkowita zdolność produkcyjna Europy wyniosła 1,06 miliarda globalnych hektarów czyli 2,2 gha na osobę.

Wyraźnie więc widać, że Europejczycy zużywają ponad dwukrotnie więcej zasobów niż Ziemia jest w stanie wyprodukować. Co ciekawe, w 1960 roku, kiedy ślad ekologiczny był zmierzony po raz pierwszy, konsumpcja i produkcja w Europie praktycznie się równoważyły. Jednak od tego czasu ślad ekologiczny Europejczyków uległ podwojeniu, wzrastając o 16 procent tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Tak wysoki ekologiczny deficyt wynika z importu wielu dóbr i usług spoza UE oraz eksportu części naszych odpadów, do którego zalicza się emisję dwutlenku węgla.

R E K L A M A


Według raportu WWF, wszystkie kraje UE pogłębiają ekologiczny deficyt Ziemi. Jednak największymi dłużnikami są Finlandia Estonia, i Szwecja. Chociaż te trzy kraje mają znacznie więcej zasobów naturalnych niż inne nacje, nie zarządzają dobrze tym kapitałem. Na przykład presja Finlandii na środowisko wzrosła o 70% od roku 1975 i jest obecnie największa w całej Unii Europejskiej.

W rankingu państw UE Polska znajduje się na 20 miejscu (spośród24 analizowanych państw). Za nami, z mniejszym śladem ekologicznym, znajdują się Słowacja, Bułgaria, Łotwa i Rumunia. Dobrą wiadomością jest, że w porównaniu do roku 1990 zmniejszyliśmy swój ślad ekologiczny z 3,83 globalnych hektarów na osobę do 3,3 gha na osobę przy jednoczesnym nieznacznym wzroście wskaźnika rozwoju społecznego. Jednak nawet ten wynik pokazuje, że żyjemy „ponad stan”. Naturalne zdolności produkcyjne naszego kraju to 1,8 ha na osobę. To oznacza, że niestety nadal konsumujemy prawie dwukrotnie więcej niż wynoszą zasoby naturalne Polski. Podobnie jest w przypadku innych państw Europy Centralnej, np. Węgier. Zmniejszenie śladu ekologicznego w tych krajach wynika z faktu upadku Związku Radzieckiego i idących za tym głębokich przemian gospodarczych.

Przykładem państwa Europy Zachodniej, któremu udało się zredukować swój ślad ekologiczny w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci przy jednoczesnym wzroście wskaźnika rozwoju społecznego są Niemcy. Udało się to osiągnąć dzięki ograniczeniu wykorzystania węgla i rozwojowi odnawialnych źródeł energii. Pomimo tego jednak ich ślad ekologiczny nadal dwu i półkrotnie przekracza ilość zasobów naturalnych i jest ponad dwa razy większy niż światowa średnia w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Z drugiej strony są takie państwa jak Grecja i Hiszpania, które nadal rozwijają się intensywnie zarówno w znaczeniu ekonomicznym jak i konsumpcji wszelkiego rodzaju dóbr i usług, i które w szybkim tempie zwiększają swój ślad ekologiczny. Grecja doświadczyła największego wzrostu śladu ekologicznego przy bardzo niewielkim wzroście wskaźnika rozwoju społecznego.

R E K L A M A


Coraz więcej państw zaczyna zdawać sobie sprawę z kapitału ekologicznego, który może stanowić o konkurencyjności ekonomicznej, bezpieczeństwie narodowym– mówi Chojnacki. Pojęcie rozwoju musi zostać zredefiniowane. Poprawa jakości życia dla milionów ludzi nie powinna i nie musi iść w parze z ciągle rosnącą konsumpcją dóbr i produkcją odpadów.

Raport został przygotowany na potrzebę konferencji „Beyond GDP” organizowaną przez Parlament Europejski, Komisję Europejską, OECD, WWF i Club of Rome w Brukseli od 19 do 20 listopada 2007 roku.

Więcej informacji:

Agnieszka Sznyk, Specjalista ds. Komunikacji, WWF Polska, tel. 606 373 466,


- Ślad ekologiczny, tzw. Ekologiczny Footprint, oceniający nasze zapotrzebowanie na zasoby naturalne biosfery w znaczeniu powierzchni lądu i morza wymaganej zaspokojenia naszych potrzeb w zasoby, które wykorzystujemy i absorpcji naszych odpadów. Przedstawiany jest w globalnych hektarach w przeliczeniu na jednego mieszkańca naszej Planety. Różnica pomiędzy footprintem i zdolnością produkcyjną pokazuje czy dany kraj jest kredytodawcą czy ekologicznym dłużnikiem.


- Unia Europejska jest domem dla 7,7% ludności i dostarcza 9,5% światowych zasobów naturalnych. UE jest także odpowiedzialna za 16% światowego footprintu ekologicznego. Udział Europy w tym wskaźniku zmniejszył się od 1971 roku głównie w wyniku wzrostu ludności na świecie.


.
   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 7+5=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2019 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.