HARMONY OF LIFE
BEZPŁATNY NEWSLETTER: 
     |      SZUKAJ NA PORTALU: 
Ecoeurope.eu     
CZŁOWIEK ŹRÓDŁEM DOBRANowe Niebo i Nowa ZiemiaDom.ecoeuropeHarmonia życia na co dzień
BibliotekaUzdrowiska InnowacjeInstytut SzczęściaDar.ecoeuropeVideo.ecoeurope
 
 
 

Biblioteka - Artykuły - strona 5

Portal ecoeurope.eu
R E K L A M A
R E K L A M A

Biomasa na pelet

Wióry i trociny, które tartaki i zakłady meblarskie jeszcze trzy, pięć lat temu wyrzucały na śmieci, to teraz towar na wagę złota – czytamy w Rzeczpospolitej.

Popyt na biomasę w tym roku będzię bardzo duży - złote lata dla producentów biomasy i peletu.


Przyczyna:

  • duże zapotrzebowanie na biomasę ze strony zagranicznych elektrowni, które są gotowe zapłacić za tonę granulatu drzewnego z odpadów (paletu) nawet 190 euro za tonę.
  • zielonych certyfikatów - cena średnio na poziomie ok. 200 zł za megawatogodzinę ( XII 2006 ), to ekonomicznie najbardziej opłacalna jest produkcja energii z biomasy - zysk na jednej megawatogodzinie przekracza 50 zł.

Inwestycje:

  • Barlinek Inwestycje, spółka zależna producenta podłóg Barlinek - zainwestuje 28 mln zł w nową linię do peletu. Produkcja ekologicznego paliwa wzrośnie z 50 do 100 tys. ton rocznie, przynosząc spółce dodatkowo 12 mln zł zysku netto rocznie.

 

R E K L A M A


 

Gorące tematy:

  • biomasy nie opłaca się przewozić na duże odległości, powinna więc ona pochodzić z gospodarstw położonych niedaleko zakładu
  • producenci szukają alternatywy - brakuję biomasy drzewnej - wybierają także: słomę i siano, którą jeszcze trzy lata temu rolnicy często palili na polach, to teraz cenny towar. Po zbrykietowaniu w specjalnych prasach ich cena często się podwaja
  • W tartakach trociny kosztują już 35 zł ( dane z XII 2006 )  za metr przestrzenny netto. Ceny są tak wysokie, bo konkurują z nami ciepłownie i elektrociepłownie, które zamiast peletu o zawartości wilgoci poniżej 10 proc. wolą mokre trociny i wióry w połowie składające się z wody

Ceny i popyt :

  • Cena brykietu ze słomy jest obecnie dwukrotnie niższa niż brykietu drzewnego, który kosztuje w kraju ok. 590 zł za tonę ( dane z XII 2006 )
  • Z szacunków Polskiej Izby Biomasy wynika, że energetyka zawodowa w Polsce będzie potrzebowała w 2010 roku 2,5 mln ton biomasy.

Prawo:

  • Zgodnie z rozporządzeniem ministra gospodarki z grudnia 2005 roku od 2014 roku większość, bo 60 proc. biomasy, będzie musiała pochodzić z upraw energetycznych, takich jak np. wierzba energetyczna. A to oznacza, że powinna znacząco zwiększyć się powierzchnia plantacji.

 

Źródło:  www.rzeczpospolita.pl  Rzeczpospolita

 

 


   WASZYM ZDANIEM
Brak wypowiedzi
Dodaj nową wypowiedź:
Autor:
Treść:
Antyspam: 7+8=
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl, ecoenergia.pl i portal nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Przed wstawieniem komentarza, pisania EKO blogu, EKO dom.ekoenergia.pl lub korzystania z EKO czatu przeczytaj REGULAMIN FORUM DYSKUSYJNEGO/SPOŁECZNOŚCI. Naruszenia regulaminu można zgłaszać pod adresem: sekretariat@ecoeurope.eu
R E K L A M A
Polecamy: bzyk-car.pl  
Współpraca | Reklama | Linki | Kontakt
dodaj do ulubionych   ustaw jako startową

Portal internetowy: wersja 3.40
Copyright © 2000 - 2019 Ekoenergia.pl - Ecoeurope.eu
Portal Eko : Odnawialne źródła energii
Made in Poland

Realizacja: e-solution © 2006

Portal firmy "Ecoeurope.eu" sp. z o.o. o domenach: ecoeurope.eu, ekoeurope.eu, ekoenergia.pl ,ecoenergia.pl i inne będące jego własnością nie ponosi żadnej odpowiedzialności wobec Użytkowników lub osób trzecich z tytułu szkód, zarówno bezpośrednich jak i pośrednich, w związku z wykorzystaniem danych i informacji zawartych na stronach Portalu i/lub Serwisów.